Milyen változásokra lehet számítani az ingatlanárak tekintetében az idei évben? Hogyan befolyásolja az értékesítési piacot a jelenlegi gazdasági helyzet? Mire számíthatnak a tulajdonosok és mire a vásárlók?
Megtorpant az elmúlt évtizedre jellemző piaci lendület, jelentősen csökkent az ingatlan tranzakciók száma. Továbbra is emelkednek azonban az árak az újépítésű ingatlanok piacán, és a jó minőségű és korszerűsített, használt ingatlanok árai is tartják magukat. Vajon jól teszik a vásárlók, hogy kivárnak?
Az értékesítési helyzet igen összetett napjainkban. Mindannyiunk számára, akik érdeklődnek az ingatlanok iránt, mára már ismert, hogy a korábbi élénk vásárlási kedv alábbhagyott az elmúlt évben. A fordulópont egyértelműen a geopolitikai helyzet kedvezőtlen alakulása volt, de a hitelkamatok növekedése sem kedvezett a piacnak. Megfigyelhető, hogy aki rendelkezik készpénzzel, az is inkább kivár a vásárlással, remélve az ingatlanpiac kedvezőbb alakulását. Aki viszont vásárolna, de nincs elegendő tőkéje, az a rekord magas hitel kamatokkal szembesül. Így mind a kétféle típusú vásárló inkább az árcsökkenésre, illetve a gazdasági helyzet kedvező alakulására várakozik.
Az egyértelmű infláción túl más tényezők is hozzájárulnak, hogy a vételárak továbbra is emelkednek. Ahogy az élőmunka és az építőipari alapanyagok ára sem csökken egy épülő lakás esetén, úgy egy meglévő ingatlan korszerűsítése is egyre nagyobb anyagi befektetést igényel.
Ráadáasul az energiaválság miatt emelkedő rezsiárak különösen vozóvá tették a zöldberuházásokat. Az újépítésű ingatlanoknál mivel visszaszorul a rezsi mértéke a korszerű gépészeti és energetikai megoldások miatt, ezért értelemszerűen növekszik az ingatlanok eladási négyzetméter ára is.
Valamennyi javulást hozhat, hogy 2023 tavaszától úgy alakítják át a lakáshitelek feltételeit, hogy a zöld lakáscéllal rendelkezők számára a konstrukció extra kedvezményeket biztosítson.
Megállt a nagy vásárlási roham. A vevők arra számítanak, hogy a válság miatt bővül az ingatlan kínálat, ami árcsökkentő hatású lehetne.
Az árcsökkenés a korszerű ingatlanoknál azonban nem történt meg eddig. Az újépítésű vagy jó állapotú ingatlanoknál valójában semmi nem indokolja az árcsökkenést a továbbra is magas és egyre növekvő kivitelezési költségek miatt. A vásárlóerő visszaesése alapvetően csökkenthetné az árakat, jelenleg azonban továbbra sincs túlkínálat jó minőségű, korszerű ingatlanokból a budapest ingatlanpiacon.
Ezzel szemben az energetikai, műszaki és esztétikai fejlesztések elmaradása esetén megfigyelhető rugalmasság az ingatlan árak tekintetében. Ugyanis a felújításra és korszerűsítésre szoruló, magas energiaigényű, gyengébb minőségű ingatlanok gyorsabban amortizálódnak, így érdemesebb üzletet kötni, ha van fizetőképes kereslet, akár a tervezettnél alacsonyabb áron is.
A fizetőképes vásárló mindenesetre nagyobb megbecsülésnek örvend most mint a korábbi években azon ingatlan tulajdonosok körében, akik valóban értékesíteni szeretnének.. Jelenleg jellemzően csak a készpénzzel rendelkező befektetők és a tranzakció kényszerben lévő, nagyon motivált vásárlók aktívak a piacon. Utóbbiak általában családi helyzet változása miatt, vagy mert már eladták korábbi ingatlanjukat, ezért kénytelenek minél gyorsabban új ingatlant vásárolni.
Egyelőre tehát jelentős árcsökkenés nem figyelhető meg, nem jöttek be a kivárásra játszó vevők számításai, mivel a tulajdonosok is kivárnak. Akik nem kényszerülnek eladásra, nem érdekeltek - kereslet hiányában - engedni az ingatlanok árából.
Azonban, ha feltűnik egy fizetőképes, motivált vevő, érdemes komolyan venni. Eddig túlkinálat volt vevőkből, viszonylag könnyen el lehetett adni magasabb áron is az ingatlanokat, de a korábban felsorolt tényezők miatt ez mostanra jelentősen megváltozott. Ezért, ha a valódi cél az értékesítés, nem ajánlatos tartogatni az ingatlant, érdemes komolyabban tárgyalni a vételárról.
Összességében elmondható, hogy idén kettéválik a piac. A korszerűtlenebb, felújításra szoruló ingatlanoknál nem érdemes kitartani a vételárat, mert csak tovább romlik az állaguk és piacképességük.
A jól karbantartott, műszakilag korszerű, új- vagy újabb építésű ingatlanok esetén viszont nem csökkentenek az árakon a tulajdonosok, hiába torpant meg a kereslet. Így ott nem érdemes abban reménykedni, hogy jelentős áresés következik be.