Bécs a magyarok szemében mindig is vonzó volt, legyen szó akár kultúráról, munkalehetőségekről vagy az önmagában is elragadó bécsi életérzésről. Befektetésként talán eddig nem gondoltunk az osztrák fővárosra, most azonban igazán érdemes rá odafigyelni. Hogy miért is kiszámítható és jövedelmező a bécsi ingatlanok vásárlása és milyen ingatlanba érdemes befektetni? Utána jártunk. Interjú az At Home bécsi irodájának ügyvezető igazgatójával.
A magyarok által közkedvelt Bécs ingatlanpiaca merőben más, mint a budapesti. Thomas Szöke, az At Home bécsi irodájának ügyvezetője szerint az egyik legjelentősebb különbség az építkezések mértékében található, hiszen míg Budapesten a mai napig épülnek lakóparkok és ráépítések, addig az osztrák fővárosban erre jóval kevesebb a lehetőség. Mivel az ingatlan kínálat nem tud bővülni a preferált kerületekben, ezért a meglévő ingatlanok értéke folyamatosan növekszik. A bécsi ingatlanokban rejlő lehetőséget természetesen az osztrákok is felfedezték már; a 2008-as válság hallatán ők maguk is a bécsi ingatlanokba fektettek be, hiszen ez tűnt a legkiszámíthatóbbnak – nyilatkozta a több éves ingatlanértékesítési tapasztalattal rendelkező Thomas.
A statisztikák szerint 2011-12 óta a bécsi ingatlanok árai 9%-al emelkedtek, a 2008-as válság óta pedig közel 40%-al. A kérdésre, miszerint várhatóan tovább emelkednek-e az ingatlanok árai, Thomas magabiztosan felel: „Bécsben nincs elég lakás, mindig ki lehet adni őket. Az ingatlanok értéke a jövőben is minimum az infláció mértékével fog emelkedni, de nyugodtan számolhatunk magasabb megtérüléssel is. Ez nem egy légbuborék, hirtelen összeomlásra vagy csökkenésre semmiképpen sem számíthatunk. Bécsi ingatlanokat vásárolni egy előre tervezhető és biztos befektetés.”
Az osztrák főváros egyébként folyamatosan bizonyít, kivétel nélkül minden évben benne van a legélhetőbb városokról készült lista élmezőnyében, legtöbbször az első helyen. A lista elején szereplő többi várossal ellentétben azonban az ingatlan árak jóval alacsonyabbak; Koppenhágában, Zürichben vagy Münchenben például közel négyszer annyi m2 árral számolhatunk, mint Bécsben.
Milyen ingatlant érdemes vásárolni?
A legkeresettebbek a kisebb, 50 m2-es 1-2 hálós lakások. Természetesen a nagyobb, 3-4 hálós lakásokra is van igény, de meglehet, hogy tovább tart rájuk bérlőt találni. A kisebb lakások rekord gyorsan, maximum 4 hét alatt kiadásra kerülnek, de az is előfordulhat, hogy pár napon belül elkelnek.
Hol vegyünk ingatlant?
Aki Bécsben szeretne élni, annak a 18, 19 és 13. kerületet javasoljuk. Ezek számítanak ugyanis a bécsi Rózsadombnak. Ha azonban befektetés szempontjából nézzük, a körúton belüli kerületek számítanak jó helynek, vagyis az 1-9 kerületek.
Régebbi típusú vagy újabb lakást érdemes venni?
Mindkettőnek megvan a maga előnye. A régebbi, 1890 körül épült társasházak lakásait azonban szigorú szabályozás védi; például a bérbeadási árnak a törvény felső határt szab. Ennek megemelésére a legegyszerűbb és manapság legdivatosabb mód a lakás bebútorozása. Ha ugyanis egy ingatlant bútorozottan adunk bérbe, a bérleti díj a törtvény által előírtnál jóval magasabb lehet. A legtöbb tulajdonos 10.000 Euró körüli összegért bútorozza be az ingatlant, így érdemes ezzel a költséggel is számolni a megfelelő ingatlan kiválasztása során.
Nézze meg kiemelt
eladó bécsi ingatlanjainkat vagy olvasson bővebben a
bécsi befektetési lehetőségekről. Érdeklődéseket a +43 676 5909 729-es telefonszámon vagy a vienna.sale@athome-network.com e-mail címen várjuk magyar-német és angol nyelvű ügyfélszolgálattal.
További bécsi ingatlanhirdetéseket angol illetve német nyelven az
At Home Vienna oldalán találhat.